DOLGU

Dolgu Nedir?

Dolgu Maddeleri Nerelerde Kullanılır?

  • Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler)
  • Burun ile ağız arasındaki çizgiler (Philtral Çizgiler)
  • Dudak dolgunlaştırılması
  • Dudaklar etrafındaki radial çizgiler
  • Göz çevresindeki kırışıklıklar
  • Alındaki çizgiler
  • Akne izleri
  • Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler
  • Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak
  • Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi


 

Dudak Dolgunlaştırılması

Bazı kişilerde yapısal olarak bir incelik, bazen de yaşın ilerlemesi, menapoza girme gibi nedenlerle dudaklarda incelme söz konusu olabilmektedir. Bu problem ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerle düzeltilebilmektedir.

Operatif yöntemlerde dudağa bir başka alandan alınan yağ enjekte edilmektedir. Ancak bu yöntemin kalıcılığının az olması, tekrarlanma gerekliliği, bizi uygulaması çok daha kolay olan dolgu maddelerine yöneltmiştir. Özellikle dudağın kırmızı ve beyaz çizgisi içerine yapılacak enjeksiyonlarla dudak konturları belirgin hale getirilebilir. Yine dudak mukozası ve philtrum içerisine yapılacak enjeksiyonlarla dudağın estetik görünümünde düzelme sağlanır. Sıklıkla hyalüronik asit içeren preparatlar kullanılabilmekle birlikte hidroksiapatit içerikli dolgularda kullanılabilmektedir. 

Dolgu Maddeleri İle İlgili Merak Edilen Sorular

Dolgu maddeleri uygulandığında etkisi ne kadar devam eder?

Kullanılan maddenin özelliğine göre hyalüronik asit içeren preparatlarda 6-12 ay, Poly L Laktik asit içeren uygulamalarda 1-2 sene, Hidroksi apatit içeren preparatlarda 3-5 yıl, kalıcı dolgularda ise ömür boyu devam eder.


Dolgu madde uygulamaları ne kadar sürer?

Bir uygulama ortalama 15-30 dakika sürer.


Uygulama sırasında ağrı olur mu?

Kişiyi rahatsız edecek bir ağrı oluşmaz, istenilirse uygulamadan 30-60 dakika önce uyuşturucu krem sürülebilir, bazı uygulamalarda lokal anestezi yapılabilir.


Yüzde rahatsızlık veren bir durum oluşur mu?

Uygulama bir enjeksiyon yöntemi ile yapıldığından çok hafif bir şişlik olabilir, sonrasında biraz buz uygulamak faydalı olacaktır. Özellikle dudak enjeksiyonlarında şişlik biraz daha fazla olacaktır.


İşe gitmeye engel bir durum olur mu?

Uygulama herhangi bir zamanda, öğle arasında yapılabilir, hemen sonrasında rahatlıkla işinize geri dönebilirsiniz.


Dolgu Maddelerinin Sınıflandırılması

Kalıcı olmayan dolgu maddeleri
Yarı kalıcı dolgu maddeleri
Kalıcı dolgu maddeleri
Kalıcı Olmayan Dolgu Maddeleri
Hyalüronik Asit Kaynaklı Dolgular

Hyalüronik asit; aslında polisakkarit yapısında bir şeker zinciridir ( NASHA ). İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Doğal olarak dokularda var olan hyalüronik asidin işlevi, deriye suyu taşımak ve sabitlemektir. Sentetik veya hayvan orijinli olan asit, vücut tarafından kolayca kabul edilebilmektedir. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cilde gerginlik vermesi gibi görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Özel laboratuvar şartlarında üretilerek kozmetik uygulamalara sunulmuştur. Ortalama 6-12 ay içinde vücut tarafından metabolize edilerek atılmaktadır. Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden herhangi bir alerjik test gerekmez. Bu grupta Perfectha, Perlane, Restylane, Puragen, Teosyal, Varioderm, Surgiderm, Juvaderm gibi bir çok farklı marka bulunmaktadır.

Cilt Altı Dolgularda TUNNEL Tekniği

Tunnel Tekniği; kanül ve Radyofrekans uygulamalarının bir kombinasyonu olan Smooth Liner adı verilen bir cihaz yardımıyla yapılan bir dolhu uygulaması yöntemidir. Cihazda farklı boy ve çaplarda ucu Kalp şeklinde geliştirilmiş kanüller mevcuttur. Bu kanüllerin Radyofrekans enerjisi vardır.

Derin çizgiye sebep olan bölgede cilt altına kanül ile girilir. Kalp şeklinde kanülü ile derinin derin çizgilerinde altta oluşmuş fibrotik bantların kanül ucuna takılmasını sağlar. Radyofrekans enerjisi sayesinde fibrotik bandın kesilmesini sağlayarak çöküntü görüntüsünün kaybolmasına yardımcı olur.

Kanül harici var olan ince iğneler ile yüzdeki ince çizgilere işlemler yapılabilir.

Ayrıca kanülle radyofrekans uygulaması sırasında işlem yapılan alanda konrollü bir protein yıkımı ile kanül etrafında bir zar tabaka oluşur. Bu bir tünel görüntüsüne benzetildiğinden bu tekniğe TUNNEL tekniği denmektedir. Yapılan bu işlemden sonra kanül çıkarılmadan dolgu maddesi enjeksiyonu da yapılmaya olanak sağlayan bir aparatı da mevcuttur. 

Cilt Dolgularında 3D Dönemi

Kollajen ve elastin düzeyi azalmış bir ciltte dolgu çok kısa sürede kaybolur ya da derinleşmiş çizgilerde dolguya rağmen cilt düzelmez ve çöküntü yine de belirgin kalabilir. Bu gibi durumlarda Smooth Liner kanüllü radyofrekans ve Perfectha 3D dolgu işlemi beraber kullanılabilir.

Smooth Liner;  kanül ve Radyofrekans uygulamalarının kombinasyonu olan bir cihaz yardımıyla yapılan dolgu işlemidir. Cihazda farklı boy ve çaplarda ucu Kalp şeklinde geliştirilmiş kanüller mevcuttur. Bu kanüllerde Radyofrekans enerjisi vardır.

Derin çizgiye sebep olan bölgede cilt altına kanül ile girilir ve kalp şeklindeki kanül ile derinin derin çizgilerindeki ve altında oluşmuş yapışıklıkların Radyofrekans enerjisi ile açılması hedeflenir.

Kanül harici var olan ince iğneleri ile yüzdeki ince çizgilere işlemler yapılabilmektedir. Kollajen artışı sonrası ince çizgilerde azalma ve ciltte gençleşme sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca kanülle radyofrekans uygulaması sırasında işlem yapılan bölgede, tünel duvarlarına püskürtülen beton gibi protein yıkımından kaynaklı bir tabaka oluşur. Bu bir tünel görüntüsüne benzetildiğinden bu tekniğe TUNNEL tekniği de denmektedir.

Yapılan bu işlemden sonra kanül çıkarılmadan dolgu maddesi enjeksiyonu da yapılmaya olanak sağlayan bir aparatı da mevcuttur.

3D Dolgu ile Dudak Estetiği

[dudak dolgusu] Dolgu enjeksiyonları, cilt güzelleştirme için en çok tercih edilen medikal estetik girişimlerden biridir. Her bölge için farklı çözümler sunan ve genellikle hyalüronik asit bazlı olan bu maddeler yaşlanmanın en belirgin olduğu yüz için kullanılır. Kırışıklıklar, derideki yaşlanma, yüz konturlarındaki bozukluklar gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılabilir.

Dolgu enjeksiyonları ayrıca dudak, meme, kaş, çene, burun, göz çevresi gibi vücut bölgelerinde; yara ve akne izlerinin giderilmesinde ve vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesinde de kullanılmaktadır.

Yüzümüzde en ön planda olan bölgelerden bir dudak ve çevresidir. İnceliği, kalınlığı, konuşurken asimetrilerin oluşması ve çevresinde zamanla oluşan kırışıklıklar en çok dikkati çeken durumlardır. Yapısal olan ince dudakların yanı sıra zamanla hacim kaybı veya damak yapısının yaş ile birlikte değişmesiyle dudak şeklinde de değişiklikler olur. Dudak ve çevresinin yapılandırılmasında yine Hyalüronik asit olan ancak dudak için özel formülize edilmiş dolgu maddeleri kullanılır.

İnce yapıdaki dudaklara hacim vermek veya dudak şeklini belirginleştirmek, dudakların hafif kıvrımlı kalkık görünmesini sağlamak yada dudak çevresi çizgilerini azaltmak amacıyla dolgu maddeleri kullanılmaktadır.

3 boyutlu dudak dolguları ile daha az hacimlerde dolgu ile dudakların yüz şekline ve anatomik yapısına göre daha düzgün bir hale getirilirmesi amaçlanır.

Lokal anestezi altında yapılan uygulama yaklaşık 15 dakika sürmektedir. 

Akıllı Dolgu

ELLANSÉ™ PCL Akıllı Dolgu, yüz güzelliği ve yüz estetiği uygulamaları için güvenli, yenilikçi çözümler sunan kişiye özel ve yenilikçi dermal dolgu serisidir.

ELLANSÉ™ PCL dermal dolgu ürünleri serisi (S, M, L ve E), hızlı kırışıklık ve mimik problemlerini düzeltme etkisinin yanı sıra güzellik, dinçlik ve uzun süre kalıcı sonuçlar için vücudun doğal kolajen üretimini uyarır.

Kollajen, doğru sıkılık, esneklik ve yumuşaklığı korumaya yardımcı olan, cildimizde doğal olarak bulunan önemli destek yapılarından biridir. Zaman içerisinde, cildimiz doğal kollajeni kaybederek, yüzde gevşeme ile kırışıklık ve kıvrımlar oluşur. . ELLANSÉ™ PCL Akıllı Dolgu, canlı ve genç görünümü geri kazandıracak olan yeni kollajen oluşumunu uyarmak için vücudun doğal tepkisini kullanır.

Bir yıldan dört yıla kadar kalıcı olan dört farklı versiyonu, sık tekrarlanan uygulama ihtiyacını ortadan kaldırarak, sonuçların ne kadar süreyle kalıcı olmasını seçmenize izin verir.


Ellanse Akıllı Dolgu’nun Özellikleri

Ellansé PCL Akıllı Dolgu STAT teknolojisi kullanılarak üretilmiş dermal dolgudur.
Yeni kollajen oluşumunu tetikleyerek biyolojik uyarım gerçekleştirir.
Uygulama sonrasında cilt altında kollajen üretimi ve güçlü lifting etkisi devam eder.
Cilde aydınlık kazandırır.
Tam biyolojik emilim sağlanır.
Bilinen dermal dolgulardan daha uzun süre kalıcılık özelliğine sahiptir.
Seçilebilir kalıcılık etkisine sahiptir, istenilen kalıcılıkta dolgu seçimine olanak sağlar.


Neden Ellanse Akıllı Dolgu?

Konvansiyonel dolgulara göre, Ellansé, ürün yelpazesi ile ait olan tedavi kalıcılığının uzun ve maliyetinin düşük olmasını sağlar.
Tedavilerle her 6 veya 9 ay tekrarlanmadan uzun ömürlü sonuçların tadını çıkarmak mümkündür.
Ellansé tedavi opsiyonları sadece yüz için geçerli değildir, eller için özellikle tasarlanmış ürünleri de mevcuttur.
Ellansé klinik olarak kanıtlanmış biyo-uyumlu dermal dolgudur, özel formüle edilmiş bir jelin içerisinde bulunan yumuşak polikaprolakton (PCL) mikro partiküller içerir. 
20 yıldır tıbbi malzeme olarak kullanımı çok sayıda FDA ve CE sertifikalarına sahiptir.
Ellansé klinik olarak test edilmiştir, biyoemilen tıbbi malzeme profili olduğunu sonuçları kanıtlamıştır. 
Ellansé CE onaylıdır ve en yüksek uluslar arası kalite güvence standartlarına göre üretilmiştir.
ELLANSÉ™ PCL Akıllı Dolgu, yüz güzelliği ve yüz estetiği uygulamaları için güvenli, yenilikçi çözümler sunan kişiye özel ve yenilikçi dermal dolgu serisidir.
ELLANSÉ™ PCL dermal dolgu ürünleri serisi (S, M, L ve E), hızlı kırışıklık ve mimik problemlerini düzeltme etkisinin yanı sıra güzellik, dinçlik ve uzun süre kalıcı sonuçlar için vücudun doğal kolajen üretimini uyarır.
Kollajen, doğru sıkılık, esneklik ve yumuşaklığı korumaya yardımcı olan, cildimizde doğal olarak bulunan önemli destek yapılarından biridir. 
Zaman içerisinde, cildimiz doğal kollajeni kaybederek, yüzde gevşeme ile kırışıklık ve kıvrımlar oluşur.  ELLANSÉ™ PCL Akıllı Dolgu, canlı ve genç görünümü geri kazandıracak olan yeni kollajen oluşumunu uyarmak için vücudun doğal tepkisini kullanır.

Gözaltı Işık Dolgusu 

Göz bölgemiz her yöne hareketli özel bir yağ tabakası ile çevrilidir ve bu yağ olan bölge "septum" adı verilen doğal bir bariyer sayesinde konumunu muhafaza edebilmektedir. Septum, genetik nedenlerle ve yaş ile yağ torbası tarafından ileri doğru itilir. Yaşımız ilerledikçe yüzümüzün kemik yapısı inceldiğinden, kemik de doğal olarak bu durumda geriye doğru hareket eder. Bunun sonucunda da göz bölgemizin altında boşluk ve gölgeler oluşur. Genetik sebepler, alerjik reaksiyonlar, alkollü içecekler, yatış pozisyonu veya uyku düzensizlikleri göz altındaki problemi tetikleyen faktörlerdendir.

Çökmüş gözaltları birçok kadının ve erkeğin estetik sorunlarınından biri...

Gözaltı ışık dolgusu hyaluranik asit içermekle birlikte çapraz bağsız bir hyaluranik asit maddesi de içerir. Bu sayede ışık dolgusunun verildiği alana homojen bir şekilde yayılması hedeflenir. Gözaltı ışık dolgusu işlemi, gözaltına aydınlık verdiği için ışık dolgusu olarak anılsa da, aslında temel olarak çok az miktarda özel bir hyalüronik asit formülünün, çok çok ince iğnelerle gözaltına enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. İşlem süresi 15 dk.'dır. 


Gözaltı Işık Dolgusunun Etkileri

Gözaltı ışık dolgusuyla; yanak ve gözaltları arasındaki oluklar, çöküklükler, alt göz kapağındaki torbalanmalar başarıyla tedavi edilebilirken, içeriğinde protein, vitamin, aminoasit, antioksidanlar sayesinde gözaltı morluklarında da bir azalma sağlanması hedeflenir.