PRP (PLATELET RİCH PLASMA)

PRP nedir?

“Platelet rich plasma” platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen yöntemin kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

PRP enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla kalp ameliyatlarında, iyileşme sürecini hızlandırmak amacıyla tenisçi dirseği, tendon sakatlığı gibi rahatsızlıklarda da kullanılmaktadır. PRP vücutta enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp aktif hale geçirirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir sistemdir.

PRP Uygulamasında Amaç Nedir?

Plateletler yani trombosit hücreleri, kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücudumuzdaki hasarlı damarları ve diğer dokuları onaran büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Dokularımızda herhangi bir hasar olduğunda plateletler aracılığıyla onarım süreci başlar. PRP uygulamasında, hedef bölgeye kan dolaşımıyla taşınabilenden daha fazla sayıda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörlerini ulaştırabilmek hedeflenmektedir.


PRP Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık 30 dakikalık bir uygulamadır.


PRP İle Cilt Yenileme Sadece Enjeksiyon İle mi Yapılır?

Hayır, maske veye krem olarakta hazırlanması mümkündür.


PRP İle Cilt Yenileme Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerine uygulanabilir.
Lazer-peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin yapılanmasını sağlamak amacıyla uygulanabilir.
Deride yıllarca ultraviole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasını sağlamak amacıyla uygulanabilir.
İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak için uygulanabilir.
Saç dökülmesi tedavisinde tek başına veya diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir.

Cilt Gençleştirmede PRP

Cilt Gençleştirmede PRP Nasıl Uygulanır?

Derimizin yaşlanması, aynı yaralanma sürecinde olduğu gibi bazı fiziksel özelliklerini kaybetmesinden kaynaklanır. Bu nedenle cilt gençleştirme amaçlı uygulamalarda, vücudumuzun bir yarayı iyileştirirken yaptıklarını çeşitli yöntemlerle taklit ederiz. Örneğin lazer, peeling gibi yöntemlerle derimize mikro düzeyde hasarlar veririz ve iyileşme sürecini tetikleriz. Bu hasar sonunda büyüme faktörlerinin salınımı ve iyileşme sürecinin başlaması hedeflenir. Dermokozmetik ürünler de benzer şekilde derimizi yeniden yapılandıran maddelerin ve sentetik olarak elde edilen büyüme faktörlerinin aracılığıyla iyileşme sürecini başlatmayı amaçlar.

Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta ve cildin kendini yenilemesine yardımcı olmayı hedeflemektedir.

P.R.P prosedürü hastadan kan alınması ile başlar. Özel bir filtre ve santrifuj yardımıyla otolog beyaz kan hücreleri içeren platelet açısından zengin plasma hazırlanır. Son olarak platelet açısından zengin otolog beyaz kan hücreleri içeren plazma (PRP) tedavi bölgesinde cilde enjekte edilir. 

P.R.P., dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanabilmektedir.

Saç Dökülmesinde PRP Tedavisi

Saç dökülmesini engellemede ve herhangi bir sebeple zayıflamış saçların tekrar eski haline kavuşmasını sağlamak amacıyla uygulanan yöntemlerden biri de PRP tedavisidir.  Saça uygulanan PRP tedavisinde amaç, deri tabakasının iyileşmesine yardımcı olmak, saç dökülmesini azaltmak, saç köklerinin onarılması, yenilenmesi ve güçlenmesine uygun zemin hazırlamaktır.

PRP’de kullanılan temel yöntem, kişinin kendi kanının ayrıştırılması ile kanda bulunan trombositlerin ve büyüme faktörlerinin aktifleştirilerek saç köklerine yeniden enjekte edilmesidir. 


Uygulamanın Aşamaları:

Kişiden 10 cc kadar kan alınır.
Alınan kan özel PRP kitlerine konulduktan sonra santrifuj edilir.
Santrifuj sonrası kit içerisindeki kan 3 katmana ayrılır. Trombosit ve büyüme faktörlerinin yoğun olduğu plazma içerisinden alınır.
PRP dediğimiz bu materyal “napaj” denen özel bir yöntemle saç derisine enjekte edilir.

Her bir seans yaklaşık 30 dakika sürmekte ve kişinin saç ve dokusuna göre seans sayısı değişebilmektedir. Ayda bir kere ve 3 ay boyunca gerçekleştirilen seanslardan sonra işlemi yılda bir kere tekrarlamak önerilmektedir.

Diz Problemlerinde PRP

PRP Tedavisi Nedir?

PRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. PRP tedavisi özellikle son birkaç yılda giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış yeni bir yöntemdir. Başlangıçta daha çok kozmetik ve anti-aging amaçlı kullanılmış olsada son dönemlerde özellikle kas iskelet sistemi hastalıklarında sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır.

PRP yöntemi ile trombositten zengin plazma elde edilir ve eklenen ilaçla trombositler aktive edilir. Böylece trombositlerin içerdikleri büyüme faktörlerinin açığa çıkması amaçlanır.  Uygulandığı bölgedeki yaralanmanın ve zedelenmenin olduğu tendon kıkırdak gibi yapıların hücrelerini uyararak o bölgedeki iyileşmenin hızlandırılması amaçlanır. PRP ‘nin özellikle diz kireçlenmelerinde görülen kıkırdak zedelenmeleri ve aşınmalarında kullanılmaktadır.


PRP Nasıl Uygulanır?

Tedavi edilecek bölgeye göre 1-3 ml kadar, bir kez yada belli aralıklarla 2-3 kez enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Diz kireçlenmelerinde diz eklemi içine birer ay arayla üç kez uygulanır. Tenisçi dirseği, aşil tendiniti, omuz tendon yırtılmaları gibi durumlarda ise genelde birer ay arayla 2 enjeksiyon uygulanmaktadır.


PRP Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Diz kireçlenmeleri
Dizde kıkırdak hasarlanmaları
Kıkırdak aşınmaları
Tenisçi dirseği, golfçü dirseği
Omuz tendon romatizmaları ve yırtıkları
Aşil tendiniti
Sporcularda tendinitler